Nábřeží proběhlo v sobotu 27. srpna 2016.
Zahájili ho za Statutární město Hradec Králové paní Dr. Lišková a za Královéhradecký kraj pan Ing. Janeček.
Slunečné počasí nám přálo až přespříliš – odpolední teploty překročily třicítku,
což se pochopitelně nepříznivě promítlo do návštěvnosti: lidstvo zamířilo po obědě
spíš na koupaliště.
Vystavovatelů dorazila přehršel – přes šedesát, a exponátů bylo nepočítaně.
Premiéru tu měla replika slavného Božkova parovozu, patřící Muzeu starých strojů Žamberk. S dalšími parními vozy přijeli přátelé z KHV Rokycany a věrný vystavovatel pan Pavelka,
který dosud nevynechal jediné Nábřeží. Parní motocykly prezentoval vedle předešle zmíněných další z věrných pan Barnasík.
Parních stříkaček se sjelo hned šest: předvedly je SDH z Jilemnice, Klatov, Roztok, Semil, Svojanova a Tábora. Zajímavostí je, že dvě z nich – klatovská a táborská (tehdá připravené k expedici v pražské továrně p. Smékala) – vyrazily kdysi hasit požár Národního divadla. Zaujaly i stříkačky ruční z Hrádku a Nepasic, a také děcka z Chlumce s miniaturou hasičského auta – ta dokonce na místě založila a uhasila k překvapení všech malý požár.
Na kolejišti Dětské železnice se proháněla řada parních mašinek, a zbyl i prostor
pro jízdy s dětmi. Byl tu i velice obětavý a dětmi oblíbený pan Prokeš se svými třípalcovými vláčky. Také pan doktor Vídner, který vlastní nádherné kolejiště s mašinkami ve Skalsku.
Po menší odmlce předváděl na Smetanově nábřeží skvostný parní válec zesnulého
pana Bezoušky z Průhonic jeho zeť pan Zelníček.
Perly k vidění tu byly i mezi zemědělskými mechanizmy, prezentovanými Národním zemědělským muzeem Čáslav a mnoha soukromými vystavovateli. Z těch nových třeba uvést rodinu Lhotovu z Nepolis, opatrující mezi stabilními stroji skutečné unikáty.
Pokud jde o modely parních strojů, byl jich na pravobřežní labské náplavce nespočet.
Hned zkraje byli návštěvníci ohromeni rozměrnými modely parních strojů pánů Malinovského a Vincenciho. Pozornost upoutali i zahraniční vystavovatelé: bavorák pan Seidl a poprvé též solnohradský pan Aigenstuhler.
Nelze pominout ani expozice veteránů, připravené pany Erlebachem z HCM Kuks
a Bernardem a Ducháčem z KHV Metuje.
Třešinkou na dortu pak byly parníčky Královna Eliška a primátor Ulrich, brázdící řeku Labe
a provozované Hradeckou paroplavební společností. Něčím podobným se při přehlídkách parních strojů nikde jinde pochlubit nemohou.
Za rok nás čeká Nábřeží patnácté, jubilejní. Nechme se překvapit....