Nábřeží proběhlo v sobotu 26. srpna 2017.
Zahájili ho za Statutární město Hradec Králové pan primátor MUDr Zdeněk Fink a za Královéhradecký kraj pan hejtman PhDr Jiří Štěpán, Ph.D. Slunečné počasí nám vskutku přálo – dík umístění areálu výstavy u řeky a v zeleni se všichni cítili příjemně.
Vystavovatelů dorazilo víc, než vloni – kolem sedmdesáti, a exponátů bylo nepočítaně. Mezi úžasnými parními stříkačkami tu měly premiéru stříkačky z Bořitova a Otrokovic. Zaujaly i prastaré ruční stříkačky z blízkého Hrádku a Nepasic, a také děcka z Chlumce nad Cidlinou, kterým jejich tátové postavili plně fungující miniaturu hasičského auta.
Nově tu návštěvníky potěšil funkční model mikropivovaru, postaveného členem našeho spolku Petrem Kopřivou, oživený bezplatnou ochutnávkou jím uvařeného výborného pivečka. Premiéru tu měla také expozice kol: starých a ještě starších.
Třešničkou na dortu každého nábřeží jsou parníčky – takže tu letos na Labi mohli příchozí shlédnut opětovně zadokolesovou Elišku a šroubového Primátora Ulricha. Z modelů lodí pak legendární Titanik.
Byly tu samozřejmě i parní vozy a motocykly. Nečekaně, ale opravdu příjemně nás překvapil pan Ludvík Otto z Olomouce, který tu představil firemně na páru přestavěné auto Stanley.
Na našem kolejišti Dětské železnice, jediném veřejném v Čechách, se opět proháněla řada parních mašinek. Děti byly právě na kolejišti zjevně nejspokojenější, vždyť jsme je tu stejně jako na parníčcích povozili.
Na Nábřeží natrvalo zdomácněli i ti, kteří opatrují jako vzácnost stabilní stroje, bez nichž by se v prvé polovině dvacátého století neobešel žádný zemědělec.
Pokud jde o modely parních strojů, byl jich na pravobřežní labské náplavce jako vždy bezpočet. Hned zkraje byli návštěvníci ohromeni rozměrnými modely parních strojů pánů Malinovského a Vincenciho. Pozornost upoutali i zahraniční vystavovatelé: bavorák pan Seidl a solnohradský pan Aigenstuhler.
Auto a moto veterány jsme letos v rámci jejich spanilé jízdy přivítali na Masarykovo náměstí. Bylo jich přes osmdesát a v Hradci se zastavili na celé tří hodinky. Zavítali sem „ve znamení páry“ a tak na oplátku jejich šoféři navštívili i naši expozici. Příjemným zjištěním je skutečnost, že řada vystavovatelů – vyzvaná k tomu Spolkem dam z Náchoda - přijíždí k nám v dobových kostýmech.
Suma sumárum: lidé tu mají co obdivovat a fotografové kmitají, aby nepropásli tem správný záběr. Naše Nábřeží je v Evropě v mnoha ohledech unikátní. Samozřejmě by neexistovalo bez vystavovatelů, kteří párou doslova žijí a návštěvníků, kteří se celý rok na její odér v Hradci Králové těší.