Nábřeží proběhlo v sobotu 25. srpna 2018.
Milí přátelé – obdivovatelé parních strojů. Psát o Nábřeží je pro mne rok od roku obtížnější.
Věrní vystavovatelé by si zasloužili zmínit se o každém z nich. Několik řádek by přitom nestačilo. Péče o historický stroj, vytvoření repliky a příprava na přehlídku vyžaduje čas, ale především láskyplný vztah. Exponáty na Nábřeží a jejich presentace napovídají, že nejde o promyšleně sestavenou změť trubek a šroubků, ale o milovanou bytost. Plnoprávného člena rodiny či spolku.
Nezáleží na tom, zda jde o parní válec, hasičskou stříkačku, parníček, lokomotivu s vagonky, model. Každý předmět si najde své obdivovatele. Děti preferují vláčky, dospělí spíše velké stroje. Cizinci jsou u vytržení z parníčků, které dělají Nábřeží nábřežím a nenajdete je na podobné přehlídce nikde jinde u nás ani za hranicemi naši republiky. Na naší přehlídce přitom vše dýchá: pára syčí, motory brumlají. Navíc je zde možné okusit pohyb – svézt se vláčkem, potěšit se řekou Labe při plavbě na Královně Elišce či Primátoru Ulrichovi. Jednoznačně tu jde o mimořádný, neopakovatelný zážitek.
Nábřeží pořádá náš Královéhradecký spolek přátel parních strojů již hezkou řádku let. Vyhrazena je mu vždy poslední sobota v srpnu. Těší se na něj všichni: vystavovatelé, návštěvníci i náš pořadatelský tým. Ten reprezentuje i několik vystavovatelů: Jirka Hamáček, Petr Kopřiva, Jarda Kostkan, Láďa Šedivý, Honza Vanžura, Petr Vídner. Nejsou přehlédnutelní. Vystavují moc zajímavé věci a vynikající pivečko uvařené v Petrově mikropivovaru můžete dokonce na místě ochutnat.
Minul čas Vánoční. A je tu i konec roku 2018. A tak Vám děkujeme za Vaši věrnost a přejeme zdraví, pohodu a vytrvalost ve všem Vašem příštím konání. Přízeň nám, prosím, zachovejte i v Novén roce 2019. Se všemi vystavovateli i návštěvníky se na hradeckém Smetanově i Eliščině nábřeží těšíme v sobotu 31.srpna 2019 na další šťastné shledání.