Záštita akce:

Čestný ředitel:

Helmut Dohnálek, náměstek hejtmana Královehradeckého kraje

 

Akci třeba označit po všech stránkách za zdařilou přišlo kolem 10tisíc návštěvníků.

Počasí dopoledne slunečné a teplé, po poledni se zatáhlo a citelně ochladilo.

Dešť přišel naštěstí až po páté večer.

Příchozí  obdivovali zejména válec z Ekotechnického muzea Praha, lokomobily (velkou

Otce a syna Kosíkových z Bratislavy a malou – která získala na výstavě v Maďarsku 1.cenu -našeho člena p. Šedivého z Tábora), a samozřejmě parní kola moraváků  pánů Barnasíka a Pavelky.

Se svými pozoruhodnými exponáty přijel jako každý rok i nestor vystavovatelů a náš příznivec pan Bezouška z Průhonic .

Přízni dětí se těšila Dětská železnice s přehršlí vlakových souprav: na rozchodu 7 ¼“ tu jezdily obě naše lokomotivy, další dvě našeho člena MUDr Vídnera a po jedné Sičovy drobné železnice Ostrava a pana Máchy – na rozchodu 5“ dvě lokomotivy našeho člena Jirky Hamáčka a konečně na rozchodu 3“ dvě pana Prokeše z Havlíčkova Brodu. Pozornost přilákal i dětský kolotoč, poháněný parní lokomobilou, patřící rovněž MUDr Vídnerovi.

Stříkačky tu byly jak parní, patřící SDH Klatovy, Jilemnice, Roztoky u Jilemnice, Semily, Svojanov, tak ruční z Hrádku u Nechanic a Nepasic. S prvorepublikovou motorovou stříkačkou přijeli hasiči z Přepych, kteří v zájmu propagace akce projeli také město.

Nejmodernějším exponátem byla byla stříkačka HZS Hradec Králové, která navíc pomohla při tankování vody do velkých mechanizmů a zajistila také požární bezpečnost akce.

Vodu brázdil tentokrát pouze parník Eliška, i když na vodě byla i motorová loď Smiřice a pirátská plachetnice. Svoji činnost tu prezentoval i klub veslařů DTJ Hradec Králové, založený p. ministrem Hegerem.

Lodní modely představilo na vodě hned několik vystavovatelů: uveďme alespoň nám věrného p. Jackwertha z BRD s jeho parníky a p. Zelníčka s Titanikem a letadlovou lodí Hornet v

měřítu 1:100.

Po dvkouleté odmlce dorazil z Prahy i pan Zámečník s unikátními skleněnými strojky.

Rozrostla se i skupina vystavovaných stabilních strojů, rozšířená o prastaré exponáty

národního zemědělského muzea Čáslav.

Nově jsme umožnili přijet s veterány členům Veteran Car Clubu Dvůr Králové nad Labem,

a bylo co obdivovat – zejména dva Fordy z r.1912 a závodní vůz  ….

Ve výčtu bychom mohli samozřejmě pokračovat…

Možno říci, že to byl dobrý rozjezd do příští sezóny, kdy uspořádáme setkání jubilejní – desáté. Co nového plánujeme si necháme zatím pro sebe a budou to velká překvapení.